Developed by JoomVision.com

Uygun Yaz Okulu - IES Intervega Uygun Yaz Okulu - IES Intervega

Uygun Yaz Okulu - IES Intervega Uygun Yaz Okulu - IES Intervega

Uygun Yaz Okulu - IES Intervega Uygun Yaz Okulu - IES Intervega

Uygun Yaz Okulu - IES Intervega Uygun Yaz Okulu - IES Intervega

Yaz Okulunuzu Seçin

Developed by JoomVision.com

Uyulması Gereken Kural ve Sorumluluklar

PDFYazdıre-Posta

ÖĞRENCİLERİN UYMASI VE
VELİLERİN BİLMESİ GEREKEN KURALLAR


1-Okulumuzun bütün akşam aktiviteleri saat 22.00’den önce biter.  Bütün öğrenciler yaşlarına uygun olarak geç saatlere kalmadan kaldıkları ailelerine ya da yurtlarına dönmelidir.
Buna göre:
16 – 18 yaş grubu en geç saat 23.00’de,
13 – 15 yaş grubu en geç saat 22.30’da,
13 yaşın altındaki grup en geç saat 22.00’de yataklarında olmalılar.
Aile yanında kalanlar; bir arkadaşları veya aynı evi paylaştıkları diğer arkadaşlarıyla doğruca eve gitmelidir.  Hiçbir şekilde gece tek başına yürüyerek gitmemelidir.  Geç olursa kendilerine taksi sağlanabilir.  Öğretmenler de bu konuda kendilerine yardımcı olacaklardır.

2-Öğrencilerin derslere ve günlük aktivitelere mutlaka düzenli ve dakik bir şekilde katılmalarını  
bekliyoruz. Bunu engelleyen özel bir neden varsa, örneğin anne babanın öğrenciyi ziyareti söz konusu olursa,  yanında kaldığı aile ya da anne veya babası Okul Müdürlüğüne yazılı bir not göndermelidir.  İzin genellikle verilir.  Bu uygulama öğrencinin korunmasına ve güvenliğine yöneliktir.

3-Cep harçlığı ve  değerli  eşyalar  okulda, yurtta  veya aile  yanında  rasgele  yere  bırakılmamalıdır.  Okul ve aileler paranızı güvenli bir yerde koruyarak istediğiniz anda size vermekten mutluluk duyacaktır.  Yatak odasındaki bavulunuzda para bulundurmayınız. Unutmayın;  öğrenci kendi eşyasına çok iyi sahip çıkmalıdır.

4-Dünyanın neresinde olursa olsun büyük şehirleri ziyaret ederken dikkatli olmak şarttır,  dolayısıyla New York gibi büyük şehirleri ziyaret ederken de büyük miktarda nakit para bulundurulmamalıdır. 16 yaşın altındaki öğrenciler mutlaka grupla birlikte öğretmenleriyle veya okul tarafından görevlendirilmiş gezi liderinin izni ile hareket etmelidir.  16 yaştan büyük öğrencilerde grupla birlikte hareket etmeli ve başıboş dolaşmamalıdır. 

5-Polis,  yangın ve ambulansın Amerika’ da ki telefonu 911’ dir.  Bu numara herhangi bir telefondan ücretsiz olarak aranabilir. 
6- Amerika’ da ki yabancı öğrencilerin bilmesi gereken trafik kuralları:

—Araçları yolun sağından gider. 
—Demir yolları elektriklidir.
—Öğrenciler kara veya demir yollarından karşıdan karşıya geçerken trafiğe ve yolun boş
olmasına dikkat etmelidir.

7-  Amerika’ nın kanunlarına göre 21 yaşın altındaki insanların dışarıda alkollü içki  (Bira,  şarap vs. gibi )  içmesi kesinlikle yasaktır. 
Ayrıca her yaştaki insanın uyuşturucu madde,  silah,  bıçak veya zehirli gaz bulundurması yasaktır.21 yaşın altındakiler sigara satın alamaz ve okulumuzun prensipler gereği hiçbir öğrenci sigara içmeye teşvik edilemez.  Ayrıca okul binalarında da sigara içmek yasaktır.

8-İkaz edilmelerine rağmen; kurallara ve okulun programına uymayan, kendi başına kararlar almaya kalkan,  grup liderlerine haber vermeden izinsiz dışarıya çıkan, vaktinde eve dönmeyen,  okulun huzurunu ve güvenini bozan,  uygunsuz hareketlerde bulunan öğrencilerin kaydını silme ve okuldan uzaklaştırma cezası verilerek ülkesine geri gönderilir.  Bu durumlarda hiçbir ücret geri ödenmez.   Bundan dolayı oluşacak masrafları öğrenci veya velisi karşılayacaktır.
Öğrencilerimizin güvenliği ve mutluluğu için yukarıdaki kuralları okuyup kabul ettiğinize dair verilen formu doldurup IES aracılığı ile bize iletiniz.
IES.2010 YAZOKULU BİLGİ PAKETİ


ÖĞRENCİLERİMİZİN YAPMAMASI GEREKENLER

v    Sürekli Türkçe konuşmaya çalışmak
v    İnsanları renklerine, ülkelerine göre yargılamak
v    Grup liderlerinden habersiz kararlar almak
v    Okul kurallarını kırmaya çalışmak
v    Ailelerinin dikkatini çekmek için yaşadıklarını olumsuz şekilde anlatmak
v    Her istediklerinin anında yapılmasını istemek
v    Kavga etmeye hazır olmak
v    Çok fazla cep telefonu ile konuşmak
v    Yemekleri beğenmemek, sürekli Türk yemeklerini düşünmek
v    Grup öğretmeninden yardım istemek yerine Türkiye’ye telefon edip ailesinden yardım istemek.


ÖĞRENCİLERİMİZİN SORUMLUKLARI NELERDİR?

Yurtdışında öğrencilerimizin okulun ve grubun kurallarına uyması mecburidir. Öğrenci kendi istediği gibi davranamaz ve kurallar koyamaz. Bu onun ve grubun emniyeti için şarttır. Grup öğretmenine haber vermesi şartı ile belli ölçülerde özgür davranabilir. Haber vermeden ve istediği gibi davranan öğrenciden okul, öğretmen ve şirket sorumlu olamaz. Öğrenciler önce kendilerinden sorumlu olduklarının bilincinde olmalıdırlar. IES’ in, Amerika’ da ki görevlileri ve grup liderleri onlara yardımcı birimlerdir. Öğrenciler kendilerini bu kişilere emanet etmekten çok, gerektiğinde müracaat edecekleri merciler olarak bilmelidir. Ayrıca öğrenciler Amerika’ da ki okul ve grup liderinin belirlediği kurallara aynen uymak zorundadır. Yurtdışında öğrencinin gece dışarıda kalması kesinlikle yasaktır. Kaldığı yere maddi zarar veren öğrenci bunun bedelini kendi ödemek zorundadır.

KURALLARA UYMAYAN ÖĞRENCİLER İÇİN GRUP ÖĞRETMENİ VE IES SORUMLU OLAMAZ

Grup öğretmenleri; davranış bozukluğu içerisinde olan, etrafına rahatsızlık veren ve grubun uyumunu bozan öğrencilerin uyarılarına rağmen düzelmemeleri durumunda vaktinden önce iade ücret ödenmeden Türkiye’ye geri gönderme hakkına sahiptir.
Böylesi bir durumdan doğan ekstra maliyetler (havaalanı transferleri, uçak rezervasyon değişikliği gibi) öğrenci velisi tarafından ödenecektir. Ayrıca öğrenciler getirecekleri her türlü değerli eşyadan (kamera, cep telefonu, kıymetli takı, para vs ) kendileri sorumludurlar. En doğrusu öğrencilere değerli eşya verilmemesidir.

VELİLERİMİZİN SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Yurtdışına gidip gelene kadar velilerimizin heyecan ve tereddütler sebebiyle her şey kötü gidecek gibi düşünülebilir. Her şeyin ters gideceğini, kötü şeylerin olabileceğini düşünmek önce kendinizi sonra çocuklarınızı yıpratır. Bizim onlarla sizden daha çok ilgileneceğimizi ve yardımcı olacağımız bilmeniz sizi rahatlatacaktır. Ayrıca şimdiye kadar her öğrencimiz mutlu gitti, mutlu döndü. Öğrencilerimizin her türlü sorunu en kısa sürede çözülecektir. Bunu öğrenmenin yolu da şimdiye kadar yurtdışına gönderdiğimiz yüzlerce öğrencimize ve velilerimize bizi ve bizim yurtdışındaki ilgimizi ve servisimizi sormanızdır. Lütfen rahat olun ve bize güvenin. Çocuğunuzu yurtdışına göndermenin ayrıcalığını ve keyfini yaşayın.


LÜTFEN ÇOCUKLARINIZIN BU DEĞİŞİMİ YAŞADIKLARI İLK GÜNLER PANİK YAPMANIZ VE HER TÜRLÜ SORUNLARINI KENDİLERİNİN GRUP ÖĞRETMENLERİNE VE BİZE İLETMELERİNİ İSTEYİNİZ.


IES.2010 YAZOKULU BİLGİ PAKETİVELİLERİMİZİN YAPMAMASI GEREKENLER

v    Programa karışmak, değiştirmeye kalkmak
v    Hemen panik olmak
v    Her duyduklarına inanmak
v    Hep kötü haber beklemek
v    Her şeyin kötü gideceğini düşünüp aşırı korkmak
v    Duydukları olumsuz bir şey olursa hemen inanmak
v    Verilen ücretin çok üstünde hizmet beklemek
v    Grup liderine, görevli kişilere saygısız davranmak, emir vermek
v    Çok fazla telefon etmek
v    Yurtdışında her şeyi merak edip sürekli bilgi verilmesini beklemek
v    Türkiye’den grup öğretmenini arayıp çocuğunun isteklerini bildirmek
v    Kendi çocuğuna çok özel davranılmasını istemek

GRUP ÖĞRETMENLERİMİZİN SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Grup öğretmenleri yurtdışına gidişinden dönüşene kadar öğrencilerin her türlü sorunu ile ilgilenmek ve onları güvenle size teslim etmek zorundadır. Orada öğrencilerine hem öğretmen hem anne-baba hem de arkadaş olacaktır. Kendi sorunlarını, mutsuzluklarını öğrencilerine yaşatmaz. Öğrencileri hasta olduğu zaman onları mutlaka kaldıkları yerde ziyaret edecek gerekirse doktordan randevu alacak onlarla birlikte doktora veya hastaneye gidecektir. Konaklama ile ilgili problem yaşayan öğrencilerimize problemi giderilene kadar ilgilenilecektir. Kısaca sorumluluklarını aldıkları öğrencileri için yurtdışında bulunmaktadırlar ve gerekirse 24 saat ilgileneceklerdir.
Bazı mutsuz öğrenci ve velileri memnun etmek imkânsızdır. Bu durumda öğretmenden mucize beklenmemelidir. O zaten gereğinden fazla çalışacak ve yorulacaktır. Lütfen öğretmene karşı saygılı olalım ve ne kadar büyük sorumluluk aldığını unutmayalım.

IES ‘ NİN SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Önce görevimiz öğrencilerimizi yurtdışına güvenle gidip gelmelerini sağlamaktır. Bunu yurtdışındaki okulla ve grup öğretmenleri ile beraber yaparız. Sigortanın bile- acil durumlarda hemen müdahale edebilmesi için- yurtdışında yapılmasına özen gösteririz. Okulun programları, uygulamaları ve grup öğretmenlerini denetleriz. Velilere, öğrencilere detaylı bilgi aktarılması, vize dosyasının hazırlanması da bizim görevlerimiz arasındır. Ayrıca velilerimize, öğrencilerimize verdiğimiz programları yazıldığı gibi uygulanmasını takip etmektir.
Grup öğretmenlerinin öğrenci sayılarını ayarlamak, yurtdışına gidişinden dönüşüne kadar öğrencilerin her türlü okul, sigorta, gezi kayıtlarını yaptırmaktır. Ayrıca öğrenci gruplarını grup öğretmenleri ile yurtdışından gidişinden dönüşüne kadar yapılan programın verildiği şekilde yürütülmesini sağlamaktır.
Öğrencinin okulla, konaklamayla veya grup öğretmeniyle doğacak sorunu olursa arabuluculuk yapmaktır.
Kurala uymayan, grubun huzurunu ve güvenini bozan grup öğretmenlerini veya öğrencilerini programı yarım kesip geri gönderme hakkımız kanunen vardır.

Not: Öğrencinin gittiği ülkede akrabası varsa ve öğrenciyi görmek veya almak isterlerse anne babanın şirketimize yazılı izni olmadan öğrenci hiçbir şekilde akrabasına teslim edilmez.GÜVENLİK İÇİN; Öğrenciler her zaman çantalarında, bozuk para, okul ve IES tarafından verilen kimlik kartlarını – kampus veya kaldıkları ailenin adresini telefon numaralarını vs- bulundurmalıdırlar. Gruptaki öğrencilerimiz önce kendi, sonra grubun güvenliği için kurallara mutlaka uymak zorundadırlar.     
IES.2010 YAZOKULU BİLGİ PAKETİ


İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ;
AŞAĞIDAKİ ÖNERİLERE BİR GÖZ ATINYurt dışına İngilizce öğrenimi için gitmeyi düşünen herkes okuma,  yazma,  dinleme ve konuşma yeteneklerinin gelişmesi için aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almalıdır...
v    Eğitiminiz süresince Türkçeyi mümkün olduğu kadar az kullanın.  Eğer yurt dışında bulunduğunuz süre zarfında konuşmanızın  %80’ninden daha fazlasını İngilizcenizi kullanarak geçirirseniz konuşmadaki akıcılığınız çok daha çabuk gelişecektir.
v    Hiçbir şekilde Türkçeden İngilizceye çeviri yapmayın.  Çeviri yaptığınız zaman Türkçeyi almaktasınız,  İngilizceyi değil.  Düşünme sisteminizi İngilizce olarak oluşturmaya çabalayın.
v    İngilizce konuşurken hata yapmaktan çekinmeyin. İngilizce iletişiminizin gelişmesi bir süreçtir ve hatalar bu sürecin en doğal kısmını oluşturmaktadır.  Ne kadar fazla konuşursanız konuşmadaki akıcılığınız o denli gelişecektir.
v    Sınıf dışında da İngilizce üzerine yoğunlaşın.  Televizyon seyredin,  radyo dinleyin,  gazete ve dergi okuyun,  sinemalara gidin,  en önemlisi insanlarla konuşun İngilizce pratik yapmanın en iyi yöntemlerinden biri de mağazalardaki tezgâhtarlarla konuşmaktır.  Alışveriş yapmak zorunda değilsiniz.
v    Yüksek sesle okuyun.  Ne kadar fazla okursanız İngilizcenin ritmine o denli uyum sağlayacaksınız.
v    Durmaksızın günde en az 10 dakika İngilizce yazın.  Ne yazdığınız önemli değil. Neden günlüğünüzü İngilizce tutmayasınız? Yazdıklarınızı düzeltmek için zaman kaybetmeyin,  sadece düşüncelerinizi İngilizce olarak kaydedin. Bu İngilizce düşünmeye yardımcı olacaktır.  İlerleyen günlerde önceki sayfalarla yazdıklarınızı kıyaslayarak gelişmenizi gözlemleyebilirsiniz.
v    Her gün öğrendiğiniz en az 3 yeni kelimeyi not edin. Bu kelimeleri mümkün olan her fırsatta konuşmalarınıza katın.  Almanca,  Fransızca,  İtalyanca,  İspanyolca ya da diğer lisanlar için yurt dışına gitmeyi düşünüyorsanız yukarıdaki yazıdaki İngilizce yerine düşündüğünüz lisanı yazdığınızı varsayabilirsiniz.                                                   
v    Etrafınızda başka Türkler olsa dahi onlarla da İngilizce konuşmaya çalışın.
v    Türkiye’ye dönerken mutlaka en az üç tane yazışabileceğiniz yabancı arkadaş  adresiyle dönün.


Unutmayın lisan öğrenmek bir anlık olay değildir. 
Çok çalışma, sabır ve bilgi gerektirir.
Ama bir kere öğrendiniz mi ömür boyu işinize yarar.
IES.2010 YAZOKULU BİLGİ PAKETİÖNERİLER

1 - Yaz Okulu programınızın başladığı ilk hafta bir kültür şoku yaşayabilirsiniz.  
Karamsarlığa kapılmayın. Tatilinizin son haftası dönmek istemeyeceksiniz

2 -Herhangi bir sorun veya olağan dışı bir durum ile karşılaşırsanız bunu herkesten önce 
grup liderinize aktarın. Problemlerinizi ailenize iletmeden önce ilgili kişilere ve grup  
liderinize danışarak kendiniz çözüm üretmeye çalışın. Gittiğiniz okulun ilgili kişileri ve
grup lideriniz kendilerini ilgilendiren konularda size en iyi desteği vereceklerdir.

3 - Çekingen olmayın. Rahat ve güvenli olun ve okuldaki tüm faaliyet ve aktivitelere katılın.

4 - Sürekli olarak İngilizce pratik yapmaya özen gösterin. Türk arkadaşlarınızla bir araya  
gelerek Türkçe konuşmaktan kaçının. Bulabildiğiniz yabancı veya İngilizlerle sohbet ortamını kendiniz yaratın.

5 - Orada karşılaşacağınız koşullar, yemekler alıştığınızdan farklı olabilir. İyi ve kötü    
yanları ile kabul etmeye çalışın.

6 - Gördükleriniz ve yaşadıklarınız ile kendi ülkenizdekileri ara sıra karşılaştırın. İyi olanları
kendinize örnek alın. Kötü olanları da eleştirmeyin.

7 - Yanınızda yüklü miktarda para taşımayın. Paranızı okul kasasına emanet edebilir veya  
travellers cheque kullanabilirsiniz.

8 - İçinde bulunduğunuz ortamdan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın.

9 – Her zaman düşündüğünüz kıyafetin daha azını alın. Çoğunu kullanmayacaksınız.

10 - Zamanınızı iyi kullanarak etrafınıza saygılı ve nazik olmaya özen gösterin.

11- Yolculuğunuz sırasında 20 kg bagaj ve 5 kg el çantası ağırlık hakkınız olduğunu
unutmayın ve havaalanına uçuş saatinizden en az 2 saat önce gelmeye özen gösterin.

12- Grupla gidiyorsanız grubun kurallarına uyun ve programlara geç kalmayın.

13- Ömür boyu unutamayacağınız bir programa başlamak üzeresiniz. Bunun kıymetini bilin. Size ne
kadar faydası olacağını da döndükten sonra –hatta yıllar sonra- daha iyi anlayacaksınız.

14- Bu programa yazıldıktan sonra hem geleceğinize yatırım yapacak ve hem de farklı
olacaksınız. Size bu imkânı tanıyan büyüklerinize ve bu programın kusursuz uygulanmasını 
sağlayacak grup öğretmeninize, IES Yurtdışı Eğitime teşekkür borçlu olacağınızı bilin.

15- Yurtdışında yaşadığınız her günün tadını çıkarın, yaşamdan zevk alın.
Öğrencilerimizin güzel  bir yaz  okulu  yaşamalarını  diliyoruz. Ödenen fiyatla gidebileceği en kaliteli okullardan birine gideceğine ve son  derece  güvenli kontrollü  bir  ortamda  olacaklarını  bilmenizi  isteriz.
Saygılarımızla...
IES – INTERVEGA EDUCATION SERVICES


IES.2010 YAZOKULU BİLGİ PAKETİ

Buradasin: Ana Sayfa BİLGİLER Uyulacak Kurallar
Green Blue Orange Back to Top